Księgowość samodzielna czy biuro rachunkowe? Porównanie

Księgowa pracująca w firmie korzysta z programu dla księgowych

Zakładasz lub właśnie założyłeś działalność gospodarczą i zastanawiasz się, która z opcji będzie dla Ciebie lepsza? Zadecydujesz sam, ale w tym tekście znajdziesz wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie Ci podjąć decyzję: samodzielne prowadzenie księgowości czy zlecenie rozliczeń specjalistom z biura rachunkowego.

Co będzie tańsze?

Usługi księgowe biura rachunkowego są bardziej kosztowne niż samodzielne prowadzenie księgowości. Powód? Musisz zapłacić drugiej osobie za prowadzenie rozliczeń Twojej firmy, kiedy robisz to samodzielnie, oszczędzasz. Zakup licencji oprogramowania w ostatecznym rozrachunku wychodzi taniej niż koszt usług biura księgowego. Wydatek na program księgowy dla firmy jednoosobowej z dożywotnią licencją to koszt 95 zł netto. Biura rachunkowe świadczą swoje usługi znacznie drożej, w zależności od prowadzonych dokumentów i ich ilości.

Czy dam radę sam?

Samodzielne prowadzenie księgowości? Trzeba się na tym znać i posiadać wykształcenie z zakresu administracji. Czyżby? Narzędzie, dzięki któremu nie musimy być wykwalifikowanymi księgowymi, a i tak poradzimy sobie z prowadzeniem ksiąg rachunkowych naszej firmy, to program do księgowości. Bez obaw – to nie takie trudne, jak się wydaje. Często początkujących przedsiębiorców przeraża wizja ilości dokumentów związanych z rozliczaniem. Przede wszystkim związane z tym pomyłki w obliczeniach należnego podatku i błędne wypełnienie rubryk. Algorytmy, na których pracuje program są nieomylne. I przede wszystkim czas poświęcony na wyliczenia i wypełnienie odpowiednich rubryk jest krótszy niż w przypadku obliczeń na kalkulatorze – „na piechotę”.

Może lepiej jednak zlecić to profesjonalistom?

Jeśli mimo tego, obawiasz się bycia księgowym we własnej firmie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by oddać rachunki w ręce fachowców. Warto chociaż spróbować i przekonać się, że równie profesjonalny jak i prosty w obsłudze jest program do księgowości. Streamsoft ma w swojej ofercie „Alę” –  Księgę Podatkową z rodziny PCBiznes, którą możesz przetestować bezpłatnie. Do obsługi programu należy prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów lub Ryczałtu, generowanie i wysyłka Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) oraz e-Deklaracji. Zajmie się też obliczaniem amortyzacji i pomoże z wyceną majątku w ewidencji środków trwałych. Przykładem prostej obsługi niech będzie obowiązująca Cię co miesiąc wysyłka JPK. Program komputerowy wygeneruje taki plik za Ciebie, a Ty jako użytkownik masz za zadanie przesłać go elektronicznie do urzędu – zajmuje to raptem „dwa kliknięcia”. Zaletą prowadzenia księgowości samodzielnie jest stała kontrola nad bieżącymi operacjami biznesowymi oraz niezależność od osób trzecich.

Wybór oczywiście należy do Ciebie, czy bardziej odpowiednie dla profilu Twojej firmy będzie narzędzie do użytku indywidualnego w postaci programu księgowego, czy jednak zdecydujesz się na wybór usług biura rachunkowego. Już wiesz, na co się zdecydujesz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.