Lokata na nowe środki – co warto wiedzieć?

Mężczyzna przed laptopem trzyma pieniądze w ręce

Artykuł sponsorowany.

Lokaty bankowe to produkty finansowe, które pozwalają na osiągnięcie zysków w formie odsetek ze zdeponowanych środków na określony czas. Istnieją różne rodzaje lokat bankowych. Oferta poszczególnych lokat może się różnić nie tylko oprocentowaniem, ale również innymi warunkami.

Specyficzną odmianą lokaty jest lokata na nowe środki. Pozwala ona na skorzystanie z wyższego niż standardowe oprocentowania. Sprawdźmy, co dokładnie ten termin oznacza i gdzie możemy skorzystać z najlepszej lokaty tego typu?

Lokata na nowe środki – czym się różni od lokaty standardowej?

Lokata na nowe środki to specyficzna odmiana lokaty, która w zależności od instytucji finansowej może mieć różne definicje. Najczęściej to taka lokata, która oferuje wyższe oprocentowanie dla różnicy pomiędzy stanem na naszych rachunkach bankowych na koniec jednego i drugiego miesiąca. Zdarza się jednak, że jeśli chodzi o pieniądze na bankowej lokacie, brany jest pod uwagę średniomiesięczny stan środków, a ponadto niektóre lokaty na nowe środki mogą się także odwoływać do tej części kapitału, która nigdy nie znajdowała się na żadnej promocyjnej lokacie. Możliwości jest zatem wiele, dlatego warto dokładnie przestudiować regulaminy lokat danej instytucji finansowej, której powierzamy nasze środki.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze lokaty na nowe środki?

Decydując się na lokaty na nowe środki, oprócz ich oprocentowania powinniśmy wziąć pod uwagę kilka innych kwestii. Po pierwsze, istotny jest czas trwania lokaty. Długie lokaty niekoniecznie są obecnie korzystne w obliczu wzrostu stóp procentowych. Może się bowiem okazać, że inna instytucja finansowa, biorąc pod uwagę zmianę stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski, zaoferuje w międzyczasie lepsze oprocentowanie i stracimy potencjalne zyski w dłuższym okresie. Równie istotne są także warunki zerwania lokaty. Często zdarza się, że rezygnacja z niej wiąże się z utratą całości odsetek. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak uzyskanie odsetek, nawet wtedy, gdy zerwiemy lokatę już po kilku dniach. Oprócz tego istotna jest minimalna i maksymalna kwota lokaty na nowe środki. Jeśli te widełki są duże, będziemy mogli skorzystać z atrakcyjnego oprocentowania praktycznie bez względu na to, jakie mamy możliwości finansowe.

Gdzie znajdziemy najkorzystniejszą lokatę na nowe środki?

Poszukując najkorzystniejszej względem oprocentowania lokaty na nowe środki, powinniśmy skorzystać z porównywarki lokat online. Znajdziemy w niej informacje na temat najlepszych obecnie lokat na rynku, uszeregowanych w rankingu. Dane o poszczególnych lokatach aktualizowane są niemal każdego dnia przez instytucje finansowe, obserwatorów rynku i aktywnie z nich korzystających klientów. Pozwala to na uchwycenie bieżących zmian w ofercie. Czołowe miejsca w takich klasyfikacjach zajmuje Kasa Stefczyka. Dostępna tutaj Lokata na nowe środki oferuje stałe oprocentowanie w wysokości aż 5% w skali roku, jeśli zdecydujemy się na ich ulokowanie na okres 12 miesięcy. To jedna z najlepszych opcji na rynku. Oprocentowanie tejże lokaty zbliżone jest do stóp procentowych określonych przez NBP. W maju stopa referencyjna wynosiła bowiem 5,25%. Co więcej, lokata na nowe środki nie ma znaczących ograniczeń kwotowych. Oprocentowanie 5% uzyskamy bowiem przy kwocie lokaty już od 300 do nawet 250.000 złotych. Ponadto, jeśli zdecydujemy się z różnych względów na zerwanie takiej lokaty, nie utracimy całości odsetek. To bardzo ważne przy kryzysowych sytuacjach, gdy okaże się, że nagle potrzebujemy dodatkowe  środki. W takim przypadku oprócz kapitału odzyskamy 10% odsetek należnych na dzień zerwania lokaty. To wszystko sprawia, że Lokata na nowe środki oferowana przez Kasę Stefczyka jest jedną z najlepszych opcji lokowania środków na rynku.

Źródła:

https://najlepszelokaty.pl/lokata-na-nowe-srodki

https://www.money.pl/gospodarka/najlepsze-roczne-lokaty-na-nowe-srodki-ranking-6755622020650625a.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.